Close

Děti a ušní svíce

Mnoho dětí v současné době trápí chronické rýmy či zahlenění, se kterými si klasická medicína neví moc rady. To, že děti mají mnohem častěji zánět středouší je dáno především jinou anatomií dětského ucha. Protože je dětské středouší jinak uzpůsobeno než středouší dospělého člověka, velmi často se rýmy či dlouhotrvající zahlenění projeví právě v této oblasti.

Na obrázku je nákres ucha dospělého člověka. Hlavní „potíž“ spočívá v Eustachově trubici, jejíž funkcí je vyrovnávat tlak ve středním uchu s tlakem v okolním prostředí a pomáhá také čistit středoušní dutinu. Ústí v nosohltanu. U dospělého člověka je trubice delší a úzká natolik, že po většinu času je zavřená a otevírá se pouze při polykání či zívání. Kdežto u dětí je trubice kratší, širší a otevřená po celou dobu, takže se tam snáze z nosohltanu dostávají hleny, které se hromadí v prostoru za bubínkem a způsobují obtíže. Mimo jiné také proto, že takové vlhké prostředí je ideální živnou půdou pro bakterie a viry. Tolik tedy úvod do anatomie:)

Pokud se u dítěte projeví zánět středního ucha lékařsky se to řeší antibiotiky a píchnutím bubínku. Celý proces je velmi bolestivý a nepříjemný. Navíc by se antibiotika neměly dávat bez prozkoumání sekretu, který z píchnutého ucha vyteče. Jelikož ale laboratorní vyšetření trvá minimálně týden, předepisuje většina lékařů antibiotika ihned „preventivně“. Pakliže má Vaše dítě záněty středního ucha opakovaně, vězte, že opakovaným pícháním bubínku se může natolik porušit, že způsobí nedoslýchavost. Jsem zcela přesvědčena, že celému tomuto procesu můžeme (při dodržení správného postupu!) snadno a bez bolesti předejít použitím ušních svící.

Zásady použití ušních svící u dětí: Vždy pálíme svíce na obou uších – má to několik důvodů – tím prvním je rovnovážné ústrojí, umístěné na rozhraní středního a vnitřního ucha, tím druhým důvodem je určitá propojenost párových orgánů.

Vždy! Vždy! Vždy! použijeme pod svíci ubrousek (viz. fotoseriál na úvodní straně). Nejčastější příčinou, proč lékaři odrazují od ušních svící, bývá jejich nesprávné použití. V mnoha případech se lékařům vůbec nedivím. Dbejte proto prosím daných pokynů a nikdy nepřikládejte svíci přímo na kůži.

U dětí do tří let pálím půlku svíce na jednom uchu a půlku na druhém. U dětí starších tří let již pálím celou a celou.

Největší potíž při pálení svící malým dětem je jejich neschopnost vydržet tak dlouho v klidu. Svíce hoří asi 5-10 minut, proto velmi doporučuji pokud je to možné, pálit dětem svíce, když spí. Je to pohodlné pro ně i pro Vás! Určitě do čtyř let, dál záleží na Vás.

Varianta pro odvážné a šikovné maminky kojenců je pálit dětem svíce při kojení:)

IMG_7612

Varianta pro případ, kdy si dítě nenechá na ucho ani sáhnout je reflexní bod ucha, který se na ruce nachází na „mozolu“ pod prsteníčkem. Sama mám tuto zkušenost a mohu říci, že účinnost této metody mě skoro šokovala. Při použití stejného množství svíček za stejný čas bylo ucho vyléčeno!

Dětem od čtyř let lze pálit ušní svíce i v bdělém stavu. Obzvláště poté, když dítě samo zjistí, že mu to pomůže. Samozřejmě Vy sami musíte posoudit živost Vašeho dítěte.

Více informací jak a kdy ušní svíce u dětí použít naleznete zde.