Close

Kdy ušní svíce použít

  • při zánětu středního ucha
  • jako prevence zánětu středního ucha
  • při rýmě a dlouhotrvajícím zahlenění
  • při nedoslýchavosti nezpůsobené funkční poruchou ucha
  • při bolestech hlavy
  • při hučení v uších

1. Zánět středního ucha
Jak poznáme, že dítě má zánět středního ucha? U větších dětí samozřejmě podle bolesti, kterou dítě dokáže určit. U menších dětí je to složitější, protože nám nedokážou říct, co je bolí. Nejčastější známkou bývá, že si dítě tře ouško nebo si na něj lehá, často bolest provází zvýšené teploty, mnohdy velmi vysoké, dítě je plačtivé, v noci se budí, je neklidné. Ve většině případů je největší intenzita bolesti v noci.

Někdy může být bolest pociťována jako bolest zubu, či bolest vevnitř v ústech. Jednoduše to lze vyzkoušet, když dítěti sáhneme, případně jemně zatlačíme na ucho. Při akutním zánětu pálím svíce (vždy na obou uších), s hodinovým odstupem, dokud bolest neodezní.

Po odeznění akutní bolesti doporučuji vypálit jednu svíci na každé ucho ještě další den večer, případně (hlavně pokud dítě trpí opakovaně těmito záněty) jednu svíci na každé ucho další dva až tři večery. Hlavně proto, aby se ucho doléčilo a zánět se nevrátil. Píši o dětech, protože děti na tyto záněty nejvíce trpí, ale samozřejmě lze ušní svíce použít i u dospělého člověka. Postup je stejný. Pálím svíce po půl hodině, dokud bolest neodezní, pak ještě pálím další dny pro doléčení.

Ze zkušenosti vím, že u dospělého člověka je potřeba více svící, proto doporučuji, pokud vypálíte dvacet svící a nepocítíte žádnou změnu k lepšímu, navštivte lékaře. Zánět může být spojen s nějakým jiným problémem.

2. Rýma a dlouhotrvající zahlenění
Tady bych ráda zmínila neocenitelné a největší plus ušních svící a to je prevence! V drtivé většině případů je totiž zánět středního ucha spojen s rýmou. Proto, když dítě alespoň jednou tento zánět prodělalo, pálím svíce preventivně hned jak začne rýma. Výhodou je, že svící potřebuji méně a k zánětu vůbec nedojde.

Navíc to velmi často pomůže i s léčením rýmy samotné, obzvláště takové, která se vyznačuje hustým zbarveným sekretem, jenž lze těžko vysmrkat či odsát. U takovéto rýmy je efekt zlepšení velmi výrazný. Už při samotném pálení svíce se Vám může stát, že dítěti začne téct z nosu, dutiny se zprůchodní a uvolní. Většinou stačí svíce vypálit 3x. Rozmezí a interval záleží na Vás.

Já doporučuji vždycky jeden den pálit, druhý ne. Ale můžete pálit klidně tři dny po sobě, můžete pálit i vícekrát než 3x. Vaše intuice Vám jistě spolehlivě napoví. 

3. Nedoslýchavost nezpůsobená funkční poruchou ucha
Zatímco někdo mívá opakované záněty středouší, u někoho se nevyvine, i když je dlouhodobě zahleněný. To je případ mojí dcery. Svíce jsem jí začala pálit někdy v jejím půl roce, protože na preventivních prohlídkách se doktorce nelíbily její ouška. Jakmile jsme začaly pálit svíce (asi tak jednou za čtrnáct dní), měla uši vždy v pořádku.

Jak rostla, pálila jsem svíce míň a míň, až jsem od toho upustila. Když jí byly asi čtyři roky, všimla jsem si, že nějak hůř slyší. Pomalinku se to stupňovalo, tak mě napadlo znovu použít svíce. Pálila jsem jí na obou uších svíce asi tři večery po sobě a najednou bylo všechno v pořádku, dcerka slyšela opět jako dříve.

Jsem proto toho názoru, že u dlouhodobě zahleněných dětí, kterým se neprojeví zánět, se hleny mohou ve středouší hromadit poměrně dlouhou dobu (půl roku, rok), a pokud lékař nezjistí změny na bubínku otoskopem, dítě nemusí nic pociťovat, ale začne nedoslýchat. Pokud tedy víte, že Vaše dítě je chronicky zahleněné (bývá to taková zadní rýma, která nejde vysmrkat, ale jde slyšet, dítě často posmrkuje…) a začne nedoslýchat, i když nemá žádnou funkční poruchu ucha, doporučuji použít ušní svíce. V tomto případě pálím ušní svíce každý večer na obou uších nejméně tři dny po sobě.

Následně sami musíte posoudit, zda se stav zlepšil nebo ne a podle toho pálit dál nebo přestat. Pokud budete pálit svíce každý večer čtrnáct dní a k žádnému zlepšení nedojde je nedoslýchavost Vašeho dítěte způsobená něčím jiným a navštivte proto lékaře. Také je dobré, pokud se zahlenění nezlepšuje vypálit jednu svíci na každém uchu preventivně každý měsíc. Pročistí se tak dutiny a i kdyby se nic nedělo, rozhodně to ničemu neuškodí, spíše naopak.

Při nedoslýchavosti u dospělého člověka je již používání svící „běh na dlouhou trať“, protože takováto nedoslýchavost už může být způsobena mnoha jinými faktory. Také může být nahromaděna za spoustu let, proto neočekávejte zázrak od jedné svíce. Abyste zjistili, zda Vám svíce v tomto případě pomohou či nikoliv, doporučuji vypálit 20 svící například v průběhu měsíce a teprve poté můžete s jistotou říci, zda se Váš stav zlepšil nebo ne. Pokud nastane alespoň malá změna k lepšímu, doporučuji pokračovat, pokud se stav vůbec nezlepší, je to zbytečné a musíte hledat jinou cestu.

4. Bolesti hlavy
Spousta mých dospělých klientek si ušní svíce velmi oblíbila při bolestech hlavy. Svíce jako taková totiž ošetřuje vždy širší okruh, udává se, že až pět centimetrů a vzhledem k tomu, že ucho je úzce propojeno s rovnovážným ústrojím (viz. anatomie ucha), má použití ušní svíce velký vliv i na celou oblast hlavy. Můžete to vysledovat i, pokud si jako člověk, kterého hlava nebolí, vypálíte svíci pouze na jednom uchu. Obvykle je to cítit jakoby půlka hlavy byla prázdnější a lehčí, druhá půlka těžší a „ucpaná“. Proto, pokud trpíte bolestmi hlavy, můžete vyzkoušet, zda je to vhodná alternativa k utišujícím lékům. I v tomto případě svíce přikládáme vždy k oběma uším a i v tomto případě neočekávejte zázrak od jedné svíce. Samozřejmě Vám může pomoct jedna, ale mnohdy jich musíte použít víc.

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru